Do sukcesu przez Polskę
 
Młodzież z Oławy z pomocą Polakom na Ukrainie
 

Z inicjatywy młodych mieszkańców powiatu oławskiego powstał Komitet Pomocy Polakom na Ukrainie przy Młodzieżowej Radzie Miasta Oława. Swoją działalność Komitet skupia na prowadzeniu akcji charytatywnej pod hasłem „Mieszkańcy Ziemi Oławskiej z pomocą Polakom na Ukrainie”.

Głównym inicjatorem powołania Komitetu był Błażej Zając, radny Młodzieżowej Rady Miasta Oława. Będąc w stałym kontakcie ze środowiskami Polaków na Ukrainie wiedział dobrze, że sytuacja materialna naszych Rodaków na Wschodzie nie jest najlepsza i postanowił zorganizować akcję pomocy dla najbardziej potrzebujących spośród nich.

W październiku powołany został Komitet Pomocy Polakom na Ukrainie przy Młodzieżowej Radzie Miasta Oława. Przewodniczącym Komitetu został Błażej Zając, a w jego składzie znaleźli się: Karolina Olejniczenko, Katarzyna Tucholska, Katarzyna Żmuda i Kamil Zawiślak. Wszyscy mają po 19 lat, mieszkają na terenie powiatu oławskiego, w tym roku ukończyli Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Oławie i rozpoczęli studia wyższe na wrocławskich uczelniach. Błażej Zając jest studentem administracji na Uniwersytecie Wrocławskim, Karolina Olejniczenko studiuje stosunki międzynarodowe na tej samej uczelni. Katarzyna Tucholska, Katarzyna Żmuda i Kamil Zawiślak to studenci Politechniki Wrocławskiej.

Akcja charytatywna pod hasłem „Mieszkańcy Ziemi Oławskiej z pomocą Polakom na Ukrainie” ruszyła 1 października. Wcześniej jej inicjator Błażej Zając nawiązał kontakt z Zarządem Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Sądowej Wiszni na Ukrainie. Sądowa Wisznia to miasteczko w województwie lwowskim liczące niespełna 7 tysięcy mieszkańców, położone w odległości 30 km od granicy polsko-ukraińskiej, 48 km od Lwowa. Istnieje tam dobrze zorganizowane, liczące około 300 osób, skupisko Polaków, którzy nie zapominają o swojej przynależności narodowej i stale pielęgnują polskie tradycje. W 1945 r. w wyniku decyzji politycznych znaleźli się poza nowymi granicami Polski, ale z różnych przyczyn nie wyjechali wraz ze swoimi sąsiadami na tzw. Ziemie Odzyskane. W Sądowej Wiszni prężnie działa od 1994 r. Oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, w porozumieniu z którym młodzi mieszkańcy powiatu oławskiego organizują akcję charytatywną. W miasteczku tym działalność duszpasterską prowadzi polska parafia rzymskokatolicka z polskim księdzem proboszczem, istnieje także Polska Sobotnia Szkoła, gdzie około 50 dzieci uczy się w soboty języka polskiego, od 15 lat działa też polski chór dziecięco-młodzieżowy „Lilia”.

Sytuacja materialna Polaków w Sądowej Wiszni niestety nie jest dobra. - Chociaż Rodacy z kraju organizują często pomoc dla Polaków na Ukrainie, to jednak zdecydowana większość darów kierowana jest do większych skupisk Polaków - mówi Halina Wójcicka, prezes Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Sądowej Wiszni, a jednocześnie kierownik i dyrygent polskiego chóru „Lilia” - Ostatnio otrzymaliśmy pomoc z Polski trzy lata temu. Wszyscy tutaj się cieszymy, że młodzi mieszkańcy Ziemi Oławskiej chcą nam pomóc. Często jedynym źródłem utrzymania polskich rodzin w Sądowej Wiszni jest bardzo niska emerytura. Rodzin polskich nie stać na kawę, herbatę, brakuje cukru, ryżu, kaszy, mąki, oleju, margaryny, makaronu. Bardzo drogie są tutaj środki czystości, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, mydła, szampony. Większości Polaków w Sądowej Wiszni nie stać na to. Bardzo potrzebne rzeczy, których nam brakuje to także pościel i ręczniki, jak również przybory szkolne dla dzieci, zeszyty, długopisy, ołówki. Starszym potrzeba maści rozgrzewających, podstawowych lekarstw dostępnych w aptekach bez recepty.

- Bardzo ubogich rodzin jest u nas aktualnie dużo więcej niż za ZSRR - dodaje Roman Wójcicki, działacz Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej zajmujący się kontaktami z macierzą i zbieraniem materiałów do książki na temat historii Sądowej Wiszni.

Młodzież z powiatu oławskiego, która utworzyła Komitet Pomocy Polakom na Ukrainie, chce zorganizować około 160 paczek dla rodzin polskich żyjących w Sądowej Wiszni i pobliskich wioskach. Paczki będą zawierać podstawową żywność, środki czystości, przybory szkolne, to czego najbardziej Polacy na Ukrainie potrzebują.

- Chcielibyśmy, aby nasza akcja była jak najpiękniejszym gestem mieszkańców Ziemi Oławskiej dla tak bardzo potrzebujących Rodaków na Wschodzie - mówi Błażej Zając, przewodniczący Komitetu. - Liczymy w związku z tym na wsparcie finansowe lub rzeczowe ze strony naszych polskich przedsiębiorców oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Niech Polacy na Wschodzie wiedzą, że tutaj w kraju o nich pamiętamy.

Komitet organizuje akcję w porozumieniu z Zarządem Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Sądowej Wiszni oraz polską parafią rzymskokatolicką w tym miasteczku.

- Otrzymaliśmy pismo z upoważnieniem do przeprowadzenia akcji od proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Sądowej Wiszni - mówi Błażej Zając. - Gdy dary zostaną przygotowane, zawieziemy je osobiście do Sądowej Wiszni. Tam ich rozdzieleniem i przekazaniem najbardziej potrzebującym polskim rodzinom zajmie się ksiądz proboszcz parafii rzymskokatolickiej i komisja charytatywna działająca przy Oddziale Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Poparcie dla akcji młodzieży wyraziły lokalne władze samorządowe na terenie powiatu oławskiego: Burmistrz Miasta Oława, Wójt Gminy Oława, Starosta Oławski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. O akcji zostali poinformowani polscy konsulowie generalni na Ukrainie, a także ukraińscy konsulowie w Polsce. W najbliższym czasie młodzi organizatorzy akcji zamierzają przeprowadzić zbiórkę na ten cel przy kościołach na terenie powiatu oławskiego, jeżeli przychylą się do tego lokalni proboszczowie. Komitet liczy też na finansowe lub rzeczowe wsparcie akcji ze strony przedsiębiorców i wszystkich ludzi, którzy chcieliby wspomóc naszych Rodaków na Ukrainie.

Wszystkich zainteresowanych wsparciem akcji, Komitet prosi uprzejmie o kontakt poprzez e-mail: blazejzajac@tlen.pl lub telefon: 0 603 176 186.

DAWID PARYS


APEL
 
„Mieszkańcy Ziemi Oławskiej z pomocą Polakom na Ukrainie”

 

Komitet Pomocy Polakom na Ukrainie przy Młodzieżowej Radzie Miasta Oława apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie społecznej akcji „Mieszkańcy Ziemi Oławskiej z pomocą Polakom na Ukrainie”.

Organizujemy dary charytatywne dla najbardziej potrzebujących polskich rodzin żyjących w miasteczku Sądowa Wisznia (woj. lwowskie) na Ukrainie.

Chcemy zawieźć naszym Rodakom na Wschodzie to czego najbardziej potrzebują: żywność (herbatę, kawę, cukier, ryż, kaszę, mąkę, olej, margarynę, makaron), środki czystości (proszki do prania, mydło, szampony, płyny do mycia naczyń), przybory szkolne, pościel, ręczniki, słodycze i upominki dla dzieci.

Akcja organizowana jest przez Komitet Pomocy Polakom na Ukrainie przy Młodzieżowej Radzie Miasta Oława z upoważnienia Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej p. w. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Sądowej Wiszni, w porozumieniu z Zarządem Oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Sądowej Wiszni.

Wszystkich chętnych do wsparcia naszej akcji prosimy o kontakt poprzez e-mail: blazejzajac@tlen.pl lub telefon: 0 603 176 186.

Przewodniczący Komitetu Pomocy Polakom na Ukrainie przy Młodzieżowej Radzie Miasta Oława
(-) Błażej Zając


Data utworzenia strony: 2007-12-06


Powrót
Licznik