Lwowski Kabaret „Pacałycha” z tymczasową siedzibą w Bytomiu założyła 18 lat temu Danuta Skalska wraz z przyjaciółmi, którzy po latach przymusowego milczenia, spontanicznie tworzyli Towarzystwo Miłośników Lwowa w Bytomiu. 18 lat „Pacałychy”, to wielu różnych wykonawców, setki występów, programy radiowe i telewizyjne, kameralne spotkania i wielkie koncerty w znaczących salach koncertowych, również za granicą – we Lwowie, w Ameryce (patrz fotografie + wywiad!); a także niezwykle prestiżowy udział w koncertach galowych podczas Światowych Zjazdów Kresowian.
Swoje dziesięciolecie kabaret obchodził hucznie w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, wielokrotnie koncertował w sali Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu, był gościem specjalnym V Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, skąd też fama o nim poprzez TV II i TV Polonia poszła w szeroki świat. Zaowocowało to zaproszeniem zespołu na tournee’ koncertowe do USA. (Chicago – Floryda; marzec 2003). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszej publiczności zespół prezentował również program pt. „BIG SZWAGIER – kontra Pacałycha”, będący parodią modnych obecnie reality show. Program „Ta-joj Ameryko!” z myślą o amerykańskiej trasie koncertowej napisany został już razem z Markiem Bieleckim, wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi, będącym równocześnie reżyserem dwóch ostatnich spektakli.
Niezrównanym odtwórcą roli Szczepcia w programach „Pacałychy” – jest Ryszard Mosingiewicz, znany także z roli Szczepka w serialu „DOM”.
Poza wspomnianymi już spektaklami „Pacałycha” prezentowała szereg programów okolicznościowych, m.in. „Baby, ach te baby”, „Śląsko-lwowska biesiada”, „Epitafium dla Obrońców Lwowa”, występowała dla TV I w programie „A to Polska właśnie!”, wielokrotnie dla TV II i TV POLONIA.
Najnowszy kabaretowy program jej autorstwa:
„Pacałycha” to coś więcej niż grupa kabaretowa na scenie. To także kresowa rodzina, dla której miasto Lwów to nie tylko kółko na mapie, ale wszystko z czym się identyfikują, co scala, integruje i ciągle przypomina o tradycjach, korzeniach, tożsamości.
Jest to miejsce spotkań i imprez na które tłumnie ściągają Ślązacy i Kresowianie.
Nie bez powodu mówi się tutaj, że: Data utworzenia strony: 2007-03-14 |