Gość specjalny V Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie,
znany w kraju i za granicą
z telewizji ogólnopolskiej i TV POLONIA,
cyklicznych programów w TV 3 i Polskim Radiu.
Wyróżniony medalem 750 lecia Bytomia


  Kabaret ”Pacałycha”



Lwowski Kabaret „Pacałycha” z tymczasową siedzibą w Bytomiu założyła 18 lat temu Danuta Skalska wraz z przyjaciółmi, którzy po latach przymusowego milczenia, spontanicznie tworzyli Towarzystwo Miłośników Lwowa w Bytomiu. 

18 lat „Pacałychy”, to wielu różnych wykonawców, setki występów, programy radiowe i telewizyjne, kameralne spotkania i wielkie koncerty w znaczących salach koncertowych, również za granicą – we Lwowie, w Ameryce (patrz fotografie + wywiad!); a także niezwykle prestiżowy udział w koncertach galowych podczas Światowych Zjazdów Kresowian. 

Kabaret Pacałycha podczas Koncertu 5 Kultur - w 750 lecie BytomiaSwoje dziesięciolecie kabaret obchodził hucznie w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, wielokrotnie koncertował w sali Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu, był gościem specjalnym V Festiwalu Kultury Kresowej  w Mrągowie, skąd też fama o nim poprzez TV II i TV Polonia poszła w szeroki świat. Zaowocowało to zaproszeniem zespołu na tournee’ koncertowe do USA. (Chicago – Floryda; marzec 2003). 
Ale wpierw było mozolne odtwarzanie lwowskiego klimatu w pisanych przez Danutę Skalską scenariuszach „Ni ma jak Lwów”, „Bal u cioci Bańdziuchowej”, „Serce batiara”, „Tylko we Lwowie”, czy prezentowanym w festiwalowym amfiteatrze spektaklu „Tylko w...Mrągowie”.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszej publiczności zespół prezentował również program pt. „BIG SZWAGIER – kontra Pacałycha”, będący parodią modnych obecnie reality show.

Program „Ta-joj Ameryko!” z myślą o amerykańskiej trasie koncertowej napisany został już razem z Markiem Bieleckim, wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi, będącym równocześnie reżyserem dwóch ostatnich spektakli. 

Niezrównanym odtwórcą roli Szczepcia w programach „Pacałychy” – jest Ryszard Mosingiewicz, znany także z roli Szczepka w serialu „DOM”.
W swoich programach „Pacałycha” prezentuje piosenki lwowskiej ulicy, piosenki emigracyjne Teatru Feliksa Konarskiego REF-RENA z Chicago  i kabaretu HEMARA z Londynu, teksty i piosenki własne, a także bogaty zestaw piosenek biesiadnych.

Poza wspomnianymi już spektaklami „Pacałycha” prezentowała szereg programów okolicznościowych, m.in. „Baby, ach te baby”, „Śląsko-lwowska biesiada”, „Epitafium dla Obrońców Lwowa”, występowała dla TV I w programie „A to Polska właśnie!”, wielokrotnie dla TV II i TV POLONIA. 

Przez 10 lat zespół prezentował swój cotygodniowy program w radiowej „Lwowskiej Fali”, od 15 lat bierze udział w cyklicznych programach „Oj, ni ma jak Lwów” w TV Katowice, współorganizuje akcje charytatywne dla Polaków na Kresach, koncertuje na rzecz pomocy niepełnosprawnym, odbudowę Cmentarza Obrońców Lwowa., pomoc dzieciom z Kresów i ze Śląska.

Szefowa zespołu - Danuta Skalska w dziennikarskim rankingu 2004 – znalazła się wśród stu najbardziej znanych kobiet na Śląsku. W roku 2005 otrzymała nagrodę prezydenta miasta „MUZA 2005” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Aktualnie prowadzi cotygodniową autorską audycję „Lwowska Fala”  w Polskim Radiu Katowice.

Najnowszy kabaretowy program jej autorstwa: 
Ta-joj, Europo!
– to heca na temat śląsko-lwowskiej integracji, w związku
z wejściem Polski do Unii Europejskiej. 

Odpowiadając na szczególne zapotrzebowanie publiczności – kabaret „Pacałycha” oferuje także refleksyjny, muzyczno-poetycki program: 
KRESY - PAMIĘĆ – TĘSKNOTA

„Pacałycha” to coś więcej niż grupa kabaretowa na scenie. To także kresowa rodzina, dla której miasto Lwów to nie tylko kółko na mapie, ale wszystko z czym się identyfikują, co scala, integruje i ciągle przypomina o tradycjach, korzeniach, tożsamości.

Kierownik zespołu: Danuta Skalska
Siedziba zespołu: Centrum Kresowe
41-902 Bytom
ul. Moniuszki 13 

Jest to miejsce spotkań i imprez na które tłumnie ściągają Ślązacy i Kresowianie.  Nie bez powodu mówi się tutaj, że:
„Miasto Bytom z miastem Lwów rozumieją się bez słów”. 

Kontakt:
tel/fax: 032-281-51-51 
tel.: 032-281-28-07
e-mail: kongreskresowian@vp.pl
www.kresowianie.com


Data utworzenia strony: 2007-03-14

Powrot Licznik